Szkolenie szybowcowe!

Emilia Cuch

W dniach 9-16 listopada br. sześciu studentów Lotniczej Akademii Wojskowej z Szybowcowego Koła Naukowego doskonaliło swoje umiejętności na lotnisku sportowym położonym u stóp Góry Żar.

Jest to jedyne lotnisko w Polsce położone w górach, z którego startują szybowce. Wykorzystując prądy zboczowe, tzw. żagiel i zjawisko fali górskiej można wykonywać długie i wysokie loty nawet poza sezonem letnim i przy braku termiki. W zależności od warunków lot może trwać kilka godzin na wysokości kilku tysięcy metrów. Przy sprzyjającym wietrze zdarzają się loty nawet 5-6 godzinne na wysokości 5000-7000m, gdzie lata się już z aparaturą tlenową.

Ostatni etap szkolenia: żagiel samodzielny! Teraz byłem tylko ja, Junior i trudne warunki na zboczu góry Magurki. Tego dnia wiatr wiał niekorzystnie, stąd noszenia były bardzo słabe. Jednakże, aby uzyskać uprawnienia musiałem wykonać 2-godzinny lot bez instruktora. Nowością dla mnie była duża ilość szybowców, które latały blisko siebie. Ostatecznie udało mi się utrzymać w powietrzu 2,5h i tym samym zdobyłem wpis do książki pilota upoważniający mnie do lotów żaglowych! – podkreśla student cywilny Lotniczej Akademii Wojskowej Ernest Pinkiewicz.

Szkolenie była niesamowitym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Życzymy dalszych sukcesów!