Pamięci Bohaterów z 1830 roku

Agnieszka Kossowska

Podchorążowie legendarnej Szkoły Orląt rozpoczęli uroczyste obchody Dnia Podchorążego – święta wszystkich studentów uczelni mundurowych. Obchodzone jest w celu upamiętnia bohaterskiego czynu podoficerów Szkoły Podchorążych Piechoty, którzy w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku przeprowadzili atak na Belweder, siedzibę Wielkiego Księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa, rosyjskiego dowódcy polskich wojsk, a zarazem brata cara Rosji, rozpoczynając tym samym Powstanie Listopadowe. Organizowana corocznie uroczystość stanowi hołd składany odwadze uczestników Powstania i ich walce o niepodległą Ojczyznę.


Zgodnie z wieloletnią tradycją, w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego, podchorążowie wzięli udział w mszy świętej w intencji społeczności akademickiej wraz z Rektorem-Komendantem i burmistrz Dęblina, a następnie złożyli wieniec pod Pomnikiem Wolności. Najważniejszym elementem obchodów jak co roku był uroczysty capstrzyk.

- 29 listopada 1830 r. w Szkole Podchorążych w Warszawie, w szkole takiej jak nasza, o godzinie 19.00 jeden z instruktorów - podporucznik Piotr Wysocki przerywa zajęcia z taktyki słowami: „Polacy! Wybiła godzina zemsty. Dziś umrzeć lub zwyciężyć potrzeba! Idźmy, a piersi wasze niech będą Termopilami dla wrogów”. Jakże znamiennym jest fakt, że to młodzi ludzie, tacy jak Wy, chcieli się przeciwstawić ciemiężcy, marząc o wolnym Królestwie Polskim, młodzi ludzie pokazali, że umiłowanie Ojczyzny i patriotyzm było dla nich najważniejsze. - podkreślał zwracając się do podchorążych Rektor-Komendant LAW, gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk.

- Życzę Wam, abyście w ciągu tych lat studiów w Lotniczej Akademii Wojskowej spotykali takich Piotrów Wysockich. Żebyście na swojej drodze spotykali oficerów, przełożonych, którzy będą potrafili być dla Was takim przykładem podporucznika Wysockiego. A tak na prawdę, to Wy jesteście tu po to , aby zostać Wysockimi, żeby zostać podporucznikami. Za kilka lat, w zależności od rocznika na którym teraz jesteście, staniecie na tym placu pełni emocji z zasłoniętymi pagonami – i to Wy będziecie Piotrami Wysockimi. Przyszliście do tej szkoły pełni pasji do lotnictwa, a kwestia służby dla Ojczyzny była na dalszym miejscu, ale przez czas spędzony w szkole będziemy wyrabiać w Was ducha patriotyzmu, wiem, że po 5 latach nauki w naszej Lotniczej Akademii, będziecie prawdziwymi patriotami, staniecie się Piotrami Wysockimi XXI wieku. Podporucznikami Sił Powietrznych. Tego życzę naszej Akademii a Wam życzę dziś abyście nie stracili tego ducha niezłomności w walce z przeciwnościami, jakie spotykacie na swojej drodze. Nie są to łatwe studia, wiec życzę Wam dużo siły i wytrwałości, abyście z podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej zostali podporucznikami Sił Powietrznych. Do zobaczenia na tym placu na promocji oficerskiej!- akcentował generał Krawczyk.

 

W obchodach Dnia Podchorążego wzięło udział wielu znamienitych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, dowódcy, kierownicy jednostek i instytucji wojskowych oraz służb mundurowych działających na terenie Lubelszczyzny, duchowieństwo, harcerze, klasy mundurowe oraz seniorzy lotnictwa i sympatycy Szkoły Orląt.


W trakcie uroczystości odbyło się zaprzysiężenie honorowej służby wewnętrznej Lotniczej Akademii Wojskowej, a następnie przekazanie władzy jej słuchaczom. Symbolicznym aktem Rektor-Komendant wręczył – pełniącemu funkcję Honorowego Komendanta LAW podchorążemu st. kpr. Mateuszowi Piechowskiemu szablę - symbol zwierzchnictwa nad uczelnią. Następnie dowodzenie nad poszczególnymi kompaniami szkolnymi objęli studenci wojskowi.

Jednym z punktów zbiórki było wręczenie wyróżnień. Za wybitne zasługi, oraz za uzyskanie średniej oceny nie niższej niż 4,51 oraz bardzo dobre wykonywanie zadań służbowych, najlepszym słuchaczom rektor-komendant nadał tytuł honorowy Wzorowy Podchorąży. Odznaki otrzymali podchorążowie sierżanci: Jacek Dymowski i Krzysztof Kordys, plutonowy Mariusz Szczesniak, starsi kaprale: Piotr Bartodziej, Jarosław Duda, Patryk Purgoł oraz kapral Zbigniew Orman.


Uroczystą zbiórkę zakończyła defilada pododdziałów prowadzonych przez - pełniących tego dnia honorowe funkcje dowódców - podchorążych Szkoły Orląt. Uroczystość uświetniła kompania honorowa Sił Powietrznych oraz Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Dęblina.
Tradycją jest, że w ramach obchodów Dnia Podchorążego na terenie Akademii zaplanowano zawody sportowe, wieczór kabaretowy, VII już edycję biegu Pamięci Podchorążych, w którym udział wzięło ponad 200 biegaczy oraz otrzęsiny najmłodszego rocznika podchorążych.

 

Zwieńczeniem obchodów Dnia Podchorążego będzie uroczysty bal, który odbędzie się 1 grudnia w Pałacu Jabłonowskich.