Szkoła Orląt na MSPO

Emilia Cuch

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych wzięła udział w XXVI Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach. W tegorocznej edycji targówwzięło udział 624 wystawców z 31 krajów, w tym 332 firmy oraz instytucje naukowo-badawcze z całej Polski. Tematem wiodącym było stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Honorowy Patronat nad 26. Międzynarodowym Salonem Przemysłu Obronnego w Kielcach w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości objął  Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. MSPO to przede wszystkim miejsce prezentacji nowości sektora obronnego z całego świata.

Ekspozycje targowe zajęły aż 7 pawilonów kieleckiego ośrodka wystawienniczego oraz teren zewnętrzny. W wydarzeniu wzięli udział liderzy światowej branży zbrojeniowej.

Jak zawsze ogromną popularnością cieszyło się stanowisko Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Znalazły się na nim symulatory, śmigłowiec Guimbal Cabri G2, czy trenażer do podstawowego szkolenia w lotach według wskazań przyrządów i wiele innych. Podchorążowie wszystkim zainteresowanym opowiadali o specyfice szkolenia i funkcjonowania „Szkoły Orląt”. Wystawę WSOSP odwiedził również Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz przedstawiciele władz państwowych.  

Drugiego dnia targów – 5 września odbyło się Spotkanie Sekretarzy Stanu Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Rozwoju,  Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Dyrektora NCBiR z przedstawicielami przemysłu obronnego.

Tego dnia odbyły się także pokazy dynamiczne na terenie Centrum Przygotowań Do Misji Zagranicznych Dowództwa Wojsk Lądowych na kieleckiej Bukówce. W pokazie brało udział około 100 żołnierzy z I Batalionu 17. Brygady Zmechanizowanej pod dowództwem Pana ppłk Damiana Kidawy. Wsparcie śmigłowców zapewniła 25. Kawaleria Powietrzna, a dokładnie 7. Dywizjon Lotniczy z Nowego Glinnika.

Trzeci dzień targowy dedykowany był służbom podległym Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zobaczyć było można pokazy psów policyjnych oraz pokaz dynamiczny straży pożarnej.

Od 8 do 9 września MSPO otworzyło się dla osób, które interesują się militariami. Podczas Dni Otwartych przedstawiciele „Szkoły Orląt” zaprezentowali swoją wyjątkową ofertę edukacyjną.

Kieleckie targi wpisały się już na stałe w kalendarz wiodących imprez wystawienniczych w kraju. Stały się niepowtarzalnym miejscem wymiany doświadczeń oraz integracji środowisk wojskowych i przedstawicieli świata nauki. MSPO to również forum spotkań, rozmów i nawiązywania nowych kontaktów dla wszystkich wyższych uczelni wojskowych.