Pamiętamy o polskich lotnikach

Emilia Cuch

W dniach 30 sierpnia – 07 września br. delegacja Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych na czele z Prorektorem ds. wojskowych płk. pil. dr. inż. Krzysztofem Curem  uczestniczyła w obchodach  upamiętniających polskich lotników w Bitwie o Anglię.

Główne uroczystości odbyły się pod londyńskim pomnikiem polskich lotników, który znajduje się w pobliżu wojskowej bazy lotniczej Northolt. Stacjonowały tam również polskie dywizjony myśliwskie, w tym dywizjon 303 podczas Bitwy o Anglię. Prorektor ds. wojskowych płk pil. dr inż. Krzysztof Cur wraz z podchorążymi oddał hołd poległym i złożył wieniec.

Obchody uświetnił przelot oryginalnego samolotu transportowego Dakota z czasów drugiej wojny światowej, a na zakończenie ceremonii w bazie Northolt wylądował Spitfire o numerze ewidencyjnym BM597, na którym latał m.in. Franciszek Kornicki.

Delegacja WSOSP zwiedziła również miejsca poświęcone pamięci lotnikom poległym podczas II Wojny Światowej: Northwood Cementary, RAF Ingham Heritage Center, International Bomber Command Center, RAF Scampton Heritage Center, Battle of Britain Bunker.

Studenci „Szkoły Orląt” zapoznali się z zadaniami i infrastrukturą 32 (The Royal) Squadron w bazie lotniczej w Northolt, a także zaznajomili się z realiami pracy zespołu akrobacyjnego Red Arrows w bazie lotniczej RAF Scampton. Odwiedzili również Royal Air Force College Cranwell, gdzie mieli możliwość poznać system kształcenia, obiekty szkoły oraz wymienili się doświadczeniami z rówieśnikami z RAF. W programie była także wizyta w Instytucie Sikorskiego w Londynie.

Pobyt zakończono udziałem delegacji WSOSP w uroczystości „Annual Reception” w Bazie RAF Northolt.