Pamięć Żołnierzom Wyklętym

Emilia Cuch

1 marca w Dęblińskiej „Szkole Orląt” uroczystym apelem uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamiętajmy, że to nie naród ich wyklął, tylko ówczesne władze komunistyczne. Byli Niezłomni i Nieugięci, żołnierze - cisi bohaterowie powstania antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W całym kraju składamy dziś hołd tym, którzy nie zgodzili się na Polskę wg receptury sowieckiej. Mówił Rektor-Komendant WSOSP generał brygady pil. dr Piotr Krawczyk.

Rektor-Komendant odwoływał się w swoim przemówieniu do autorytetów i postaw Żołnierzy Wyklętych, zachęcał do czerpania inspiracji z ich życia w codziennej służbie. Przywoływał również sylwetki tych, których śmierć była symbolicznym końcem działalności Armii Krajowej. Po jej rozwiązaniu przez gen. Okulickiego kontynuowali swoją walkę o wolną Polskę.


Nasza obecność na tej uroczystej zbiórce to wyraz hołdu dla niezłomności żołnierzy, którzy postanowili walczyć o wolną i niepodległą Polskę. Oddajemy im dzisiaj cześć i pamięć za ich ból, cierpienie i prześladowanie. Za to, że byli ścigani, torturowani, mordowani i w końcu, skrycie, pod osłoną nocy grzebani w bezimiennych, zbiorowych mogiłach. Danuta Siedzikówna ps. "Inka", 17- letnia sanitariuszka z oddziału majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", tuż przed śmiercią prosiła: "Powiedzcie mojej Babci, że zachowałam się jak trzeba".
Nie pozwólmy by śmierć "Inki", by śmierć kilkunastu tysięcy Żołnierzy Niezłomnych, poszła na marne. Za ich przykładem, dzisiaj i my zachowujmy się jak trzeba! Cześć i chwała Bohaterom, wieczna pamięć Poległym! - zakończył generał Krawczyk.

W godzinach popołudniowych w sali widowiskowej odbyła się także prelekcja dr. Marcina Palucha pt: "Żołnierze Niezłomni 1944-63" oraz projekcja filmu WYKLĘTY.

4 marca w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Głównym jego celem jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród wszystkich Polaków, niezależnie od wieku, dlatego też bieg ma charakter wielopokoleniowy. Kulminacyjnym punktem każdego biegu Tropem Wilczym jest zaś bieg rodzinny na dystansie 1963 m., który symbolizuje rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego.

Po uroczystym Apelu Pamięci mianowano podchorążych na kolejny stopień wojskowy.
Żołnierze Wyklęci na zawsze pozostaną w naszej pamięci i sercach.