VI edycja "Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych"

Agnieszka Kossowska

Fundacja Wolność i Demokracja oraz  Polskie Towarzystwo Tatrzańskie serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w 6. edycji wydarzenia o nazwie Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – największym biegu pamięci w Polsce. Tegoroczna edycja biegu Tropem Wilczym jest o tyle wyjątkowa, że odbywa się w roku, w którym świętujemy jubileusz 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bieg wystartuje w całej Polsce oraz za granicą w niedzielę 4 marca. Weźmie w nim udział 70 tysięcy biegaczy z 333 miast w Polsce oraz 8 miast za granicą. Będą to: Londyn, Nowy York i Chicago, Hurth, Wilno, Wiedeń oraz Penrose Park i Healesville. W Biegu wezmą również udział żołnierze polscy i państw sojuszniczych w 7 misjach wojskowych, min. w Bośni, Kosowie, na Łotwie, w Rumunii oraz w Afganistanie i Iraku.

Biegowi Tropem Wilczym 2018 patronują: płk Witold Pilecki, kpt. Hieronim Dekutowski, ppłk Łukasz Ciepliński, kmdr por. Zbigniew Przybyszewski, por. Roman Groński, płk pil. Szczepan Ścibior, kpr pchor. Dionizy Sosnowski i ppor. Czesław Gałązka.

Głównym celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród wszystkich Polaków, niezależnie od wieku, dlatego też bieg ma charakter wielopokoleniowy. Kulminacyjnym punktem każdego biegu Tropem Wilczym jest zaś bieg rodzinny na dystansie 1963 m., który symbolizuje rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka, ps. Lalek.

Udział w dęblińskim biegu jest bezpłatny, a każdy jego uczestnik otrzyma koszulkę z nadrukiem wizerunku jednego z bohaterów tegorocznej imprezy oraz pamiątkowy medal. Serdecznie zapraszamy w niedzielę 4 marca o godzinie 12.00 do Klubu Uczelnianego WSOSP.

 

                                                                                                        ***

 

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

W 2017 roku w biegu wzięło udział ok. 60 000 uczestników z 281 miast: 229 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 5 misji wojskowych za granicą (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z  USA, Węgier, Danii i Ukrainy.

W zbliżającej się VI edycji  Biegu Tropem Wilczym ambicją organizatorów będzie zorganizowanie biegu w ponad 280 miastach, gdzie Tropem Wilczym pobiegnie ok. 70 000 biegaczy. 

 

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.

Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik Olech poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak Lalek zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy, ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.